מאמרים

מנוף סל

מנופים הם אמצעי הרמה נפוצים במיוחד, המהווים פתרון מתבקש, או אפילו יחידי, בשורה ארוכה של מצבים. אלא שזהו גם שדה משחק רחב במיוחד, עם שלל דגמים ואפשרויות – כל אחת בעלת אפשרויות משלה. המאמר הנוכחי מתייחס למאפיינים המגוונים של מנופי סל, מהסוגים הנפוצים ביותר של אמצעי הרמה כיום, כולל מספר טיפים חשובים להשלמת המשימה על הצד הטוב ביותר.

קווים לדמותם של מנופי הסל

מנוף סל, מעצם ההגדרה הבסיסית שלו, הוא מנוף הכולל בתוכו, בקצה של זרוע ההרמה, סל (או “בודקה”) בו יכולים לעמוד אדם או מספר אנשים. המנופים המוצעים כיום מגיעים לגבהים מרשימים במיוחד, של כמה עשרות מטרים, מה שמאפשר לבצע מגוון רחב של עבודות. המפרט הטכני של המנופים, בהמשך לכך, מאפשר לעשות זאת בביטחון מלא של העובדים ובהתאמה מלאה לצרכים של אלה הזקוקים לעבודה.

באמצעות מנופי סל, וכאן מתחילים להיכנס לעובי הקורה, ניתן לבצע שורה ארוכה של משימות, בגבהים משתנים. בין השאר, מדובר כאן על עבודות בנייה, עבודות תחזוקה, עבודות חשמל, עבודות אינסטלציה או אפילו עבודות גינון. מיותר לציין שהמנוף הוא רק האמצעי שישמש להרמת האנשים, כאשר העבודה עצמה צריכה להתבצע על ידי אנשי מקצוע המוסמכים לכך – זאת, מיותר אולי לציין, בהתאם לסוג הספציפי שלה.

אז איך מתחילים?

כפי שניתן להסיק מההגדרה שהובאה מעלה, מנופי סל נדרשים חדשות לבקרים: ואכן, לא מעט חברות בוחרות להצטייד בהם באופן קבוע, מה שמצריך רכישה שלהם. יחד עם זאת, במצבים רבים יש צורך במנופי הסל לביצוע עבודה ספציפית בלבד, ולא בהכרח לאורך זמן. בתנאים האלה, ניתן להזמין מראש חברות הפועלות בתחום האמור, כאשר אפשרות אחרת היא להשכיר את המנופים לפרקי זמן מוגדרים. השכרה של מנופים תאפשר, כמובן, עשויה לחסוך בעלויות ביצוע המשימה במידה ניכרת ביחס לאלטרנטיבה.

על כל פנים, בעת בחירת המנוף חשוב לבדוק היטב את המפרט הטכני שלו, כאשר ההתאמה למאפייני העבודה או העבודות צריכה להיות לא פחות ממושלמת. בין השאר, מדובר כאן על מאפיינים דוגמת כושר ההרמה של המנוף, או לחילופין הגובה אליו מגיעה הזרוע שלו.